spot_img

Powiązane posty

Wycieczki Rowerowe

Trasy Rowerowe Łódź

Painter

zapraszamy

Boom na rowery

Boom na rowery. Polacy pokochali jazdę na dwóch kołach, a producenci liczą zyski

Wśród aktywnych sportowo Polaków, jak pokazują badania, więcej już siada na rower niż biega. Krajowi producenci jednośladów też więc mocniej naciskają na pedały

15-03-2017

Szef naszej dyplomacji Witold Waszczykowski, który nie cierpi rowerzystów na równi z wegetarianami, ma powody do zgrzytania zębami. Bo choć renesans zainteresowania rodaków rowerami obserwujemy od kilku lat, to prawdziwy boom na tym rynku widać akurat za rządów PiS.

Potwierdza go zeszłoroczny rekord sprzedaży nowych rowerów, ponad 1,2 miliona sztuk, który w tym sezonie powinien być, według ekspertów, jeszcze poprawiony. To także szybko rosnąca od dwóch lat popularność miejskich wypożyczalni rowerów, widoczna także na starcie nowego sezonu. W pierwszy, marcowy weekend w Warszawie padł historyczny rekord – operator Veturilo odnotował prawie 35 tysięcy wypożyczeń rowerów.

To efekt upowszechniającej się w młodym i średnim pokoleniu mody na zdrowy i aktywny tryb życia, ale też rosnących inwestycji samorządów miast i gmin w infrastrukturę rowerową. W ciągu ostatnich czterech lat długość ścieżek i wydzielonych na chodnikach pasów dla rowerzystów została zdublowana i przekracza obecnie w skali kraju 12 tys. km. W samej stolicy to prawie 500 km. Jest już po czym jeździć, rekreacyjnie i do pracy.

Tę rowerową metamorfozę w Polsce, która jeszcze w zeszłej dekadzie była pod tym względem głęboką, europejską prowincją, wykorzystują krajowi producenci jednośladów. Zwiększają moce wytwórcze, wprowadzają nowe modele, inwestują w nowoczesne technologie. Ale i przejmują zagranicznych konkurentów. W końcu lutego głośnym echem w całej Europie odbił się zakup renomowanej, holenderskiej firmy Multicycle, upadającej z powodu konfliktu głównych udziałowców, przez jednego z liderów naszego biznesu rowerowego, firmę Kross z Przasnysza, która tym samym wchodzi do elity europejskich producentów jednośladów.

Ta inwestycja może się okazać strzałem w dziesiątkę. Nawet nie dlatego, że aktywa upadłego Multicycle kupił nieporównanie taniej (mówi się o kilku milionach euro), niż musiałby wyłożyć przed laty. Holenderska firma to wciąż ikona branży. – Przyczyną bankructwa nie była zapaść biznesowa, lecz konflikt udziałowców. Multicycle straciło płynność finansową, ale nie straciło cennych dla Krossa atutów – mówi analityk branży rowerowej. Te atuty to znana i ceniona marka MC oraz budowana latami sieć dystrybucji.

A kanały zbytu „holendrów” mogą też służyć zwiększeniu sprzedaży rowerów z Przasnysza, których jedna trzecia trafia na eksport do ponad 40 krajów.

Artykuł newsweek Autor MIŁOSZ WĘGLEWSKI m.newsweek.pl   

Poprzedni artykułNa zdrowie
Następny artykułRowerowa wiosna na trzy razy

Ostatni post