Rowerowy Maj

Kampania Rowerowy Maj

Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Rowerowy Maj skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom, zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do inwestycji prorowerowych.
Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.

Rowerowy Maj 2024

Edycja 2024

Miasto Gdańsk, jako organizator kampanii przygotowuje się do tegorocznej, już X edycji Rowerowego Maja 2024. Poprzednia IX edycja odbyła się w 41 miastach i gminach polskich, w tym zarówno w największych aglomeracjach, miastach średniej i małej wielkości, jak i w gminach wiejskich. Wiele z nich uczestniczyło w projekcie po raz pierwszy, dla innych była to już kolejna edycja. Rowerowy Maj, w każdej z uczestniczących gmin przyjął się z dużym entuzjazmem i sprawdził się wszędzie, niezależnie od wielkości miasta, doświadczenia, czy nawet stanu infrastruktury rowerowej. Zdecydowana większość miast i gmin, które wzięły udział w poprzednich edycjach kampanii, rekomenduje ją innym samorządom, a same deklarują chęć uczestnictwa w kolejnej edycji.

czytaj dalej

Rowerowy Maj w zdjęciach

Rowerowy maj Łódź
Rowerowy maj Łódź
Gdańsk 2016.05.24. SP 92 – ul. Startowa 9. KAMPANIA ROWEROWY MAJ 2016. Fot. Roman Jocher
Gdańsk 2016.05.25. SP 12 – ul. Człuchowska 6. KAMPANIA ROWEROWY MAJ 2016. Fot. Roman Jocher

Benefity

Benefity

Dla rodziców

Rodzice

Aby dzieci mogły bezpiecznie i w pełni skorzystać z wszystkich atutów Rowerowego Maja konieczne jest ich właściwe przygotowanie. Rola rodziców jest kluczowa w powodzeniu kampanii. To na nich spoczywa decyzja o uczestnictwie, ale również właściwe przygotowanie dzieci i sprzętu. Wystarczy zadbać o kilka podstawowych spraw. Z pomocą specjalnie opracowanej dla rodziców checklisty, zadanie to będzie jeszcze łatwiejsze. Najważniejsza jest jednak sama postawa. Warto przynajmniej podczas kampanii zamienić samochód na rower i towarzyszyć dziecku w drodze do szkoły, czy samemu wybrać aktywne formy przejazdu do pracy, bo najlepiej jak przykład idzie z góry.

Jak dołączyć do kampanii

1. Miasto

Do udziału w kampanii zaproszone są wszystkie zainteresowane miasta i gminy. Miasto Gdańsk, jako pomysłodawca i główny organizator kampanii z przyjemnością dzieli się swoim pomysłem, doświadczeniem i dobrymi praktykami z zakresu promocji ruchu rowerowego. W ramach zawartego z Gminą Miasta Gdańska porozumienia międzygminnego, zainteresowane samorządy otrzymują własną podstronę, dostęp do programu umożliwiającego obsługę kampanii, projekty materiałów graficznych oraz wsparcie merytoryczne koordynatora krajowego.

jak dolaczyc 1

jak dolaczyc 2

2. Szkoła

Rowerowy Maj to kampania skierowana do przedszkoli i szkół podstawowych. Zaproszenia wychodzące od samorządów, bądź delegowanych przez nie organizacji, kierowane są do wszystkich oddziałów danej placówki, obejmując dzieci w wieku od 3 do 15 lat, a także wszystkich pracowników szkoły czy przedszkola. Zainteresowana placówka powinna zwrócić się do Urzędu Miasta lub Gminy, któremu podlega, z zapytaniem o możliwość udziału w kampanii. Samorząd, czyli lokalny organizator kampanii, zapewnia materiały drukowane, nagrody, dostęp do systemu informatycznego wspomagającego kampanię oraz niezbędny instruktaż dla koordynatorów szkolnych. Po stronie placówki spoczywa obowiązek realizacji kampanii zgodnie z regulaminem, w tym przede wszystkim rozdysponowanie materiałów (plakaty, książeczki, naklejki, nagrody) i regularne sprawozdawanie obecności rowerowej uczestników.

3. Uczestnik + Rodzic

Jeśli chciałbyś aby Twoje dziecko mogło wziąć aktywny udział w Rowerowym Maju, a placówka do której uczęszcza jeszcze nie realizowała tej kampanii, porozmawiaj z innymi rodzicami, wychowawcą klasy i dyrekcją, zainteresuj ich kampanią i korzyściami, jakie niesie ona dla uczniów i szkół. Oddolne inicjatywy są często skutecznym rozwiązaniem. Jeśli nie uda się przystąpić do najbliższej edycji, sam zaproponuj zabawę dziecku namawiając je do aktywnych przejazdów do szkoły w miesiącu maju.

jak dolaczyc 3

jak dolaczyc 4

4. Partner kampanii

Kampania Rowerowy Maj jest chętnie wspierana przez centra kultury, nauki, rozrywki i rekreacji, które fundują najbardziej aktywnym klasom grupowe bilety, wycieczki lub nagrody rzeczowe. Innym równie cenionym przez uczestników rodzajem nagrody jest spotkanie ze znanymi sportowcami, aktorami, czy dziennikarzami. Wspólne treningi, pogadanki, czy warsztaty dla wielu pozostają niezapomnianym doświadczeniem. Dla partnerów do świetna okazja aby wypromować oferowane usługi wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Wsparcie kampanii jest możliwe na poziomie ogólnopolskim lub lokalnym.

KOORDYNATORZY MIEJSCY W ŁODZI:
Andrzej Wojdal
e-mail: a.wojdal@uml.lodz.pl tel. 42 272 63 10
Katarzyna Jatczak
e-mail: k.jatczak@uml.lodz.pl tel. 42 272 63 91

Organizator

logo GDN

Głównym organizatorem kampanii jest Miasto Gdańsk.

Organizatorami lokalnymi są poszczególne samorządy miast, gmin wiejskich i metropolii biorących udział w Rowerowym Maju.

plik

Regulamin Kampanii Rowerowy Maj 2024 w Łodzi

Weź udział w kampanii Rowerowy Maj 2024!

logo RM

Edycja 2024

Miasto Gdańsk, jako organizator kampanii przygotowuje się do tegorocznej, już X edycji Rowerowego Maja 2024. Poprzednia IX edycja odbyła się w 41 miastach i gminach polskich, w tym zarówno w największych aglomeracjach, miastach średniej i małej wielkości, jak i w gminach wiejskich. Wiele z nich uczestniczyło w projekcie po raz pierwszy, dla innych była to już kolejna edycja. Rowerowy Maj, w każdej z uczestniczących gmin przyjął się z dużym entuzjazmem i sprawdził się wszędzie, niezależnie od wielkości miasta, doświadczenia, czy nawet stanu infrastruktury rowerowej. Zdecydowana większość miast i gmin, które wzięły udział w poprzednich edycjach kampanii, rekomenduje ją innym samorządom, a same deklarują chęć uczestnictwa w kolejnej edycji.

czytaj dalej

?

Poprzedni artykuł
Marek
Marekhttps://trasyrowerowelodz.pl/
Trasy Rowerowe Łódź to portal poświęcony trasom, mapą, ścieżkom lub drogom rowerowym w całym regionie łódzkim, które istnieją a o których nikt nie piszę i nie pokazuje na mapach. Trasy rowerowe to wiadomości dotyczące organizowanych wycieczek rowerowych i spontanicznych wypraw rowerowych całym regionie łódzkim. Zapraszam do naszej strony na facebook, twitter, instagram. Trasy Rowerowe Łódź Działają od 1 Marca 2011 roku. Zapraszam do aktywnego wypoczynku.

Odkrywaj

Sponsor

spot_imgspot_img

Najnowszy

Przewodnik rowerowy nad Nerem

Nad Nerem, rzecz jasna z rowerem miejscowość: Łódź (łódzkie) długość trasy: 38.1 km trudność trasy: łatwa przebieg trasy: Ulica Maratońska » Ulica Lublinek » Ulica Sanitariuszek » Józefów (Konstantynów...

Instagram women dramatically out-earn men

His wherein male land form. Own whose they're gathered is let male kind from. A you'll life waters evening fly female won't all move...

Kąpieliska łódzkie

Kąpieliska lodz Kąpieliska łódzkie 29 Kąpielisk łódzkie https://trasyrowerowelodz.pl/kapieliska-lodzkie/  LISTA MAPA ↓ 1 km Kąpielisko „Stawy Jana” AkwenStawy Jana ( wg. MPHP zbiornik wodny bez nazwy) na rzece Olechówka AdresŁódźpowiat Łódź, woj. łódzkie Sezon...

Przepisy rowerowe

Ograniczenia w pierwszeństwie na przejazdach dla rowerów. Ministerstwo Infrastruktury skomentowało informacje o odbieraniu „po cichu” pierwszeństwa rowerzystów podczas wjeżdżania na przejazd dla rowerów. Chodzi...

Zalew Sulejowski

Zalew Sulejowski to typowy, płytki zbiornik nizinny zajmujący dużą powierzchnię. - Zbiornik powstał w latach 1969 - 1973 w wyniku przegrodzenia rzeki Pilicy w okolicy...